Obiective specifice

Reabilitarea Ansamblului Mănăstirii Frumoasa din Municipiul lași, în vederea integrării acestuia în circuitul turistic cultural-istoric și religios din Regiunea Nord-Est.

Restaurarea celor 5 imobile monument istoric din componența ansamblului:
Biserica „Sfinții Voievozi”
Palatul de pe Ziduri
Ruinele palatului „Pentru Femei”
Turnul clopotniță
Zidul de incintă

Promovarea și valorificarea potențialului turistic și cultural al Ansamblului Mănăstirii Frumoasa pe durata a 6 luni, în vederea integrării acestuia în circuitul turistic cultural-istoric și religios din Regiunea Nord-Est.

• Rezultat 1

3.296,42 mp suprafață a obiectivelor de patrimoniu restaurate

• Rezultat 2

2.412,56 mp spații verzi amenajate

• Rezultat 3

1.325,33 mp suprafața trotuare, alei pietonale și scări exterioare

• Rezultat 4

766,71 mp suprafață alei carosabile inclusiv parcajele în incintă

• Rezultat 5

5 locuri parcare în interiorul incintei

• Rezultat 6

8 stâlpi decorativi iluminat exterior, 4 coșuri deșeuri cu colectare selectivă

• Rezultat 6

55 echipamente achiziționate pentru protecția obiectivului de patrimoniu: 4 pachete echipamente de protecție împotriva incendiilor (pichete PSI), 37 echipamente de protecție în caz de incendiu (stingătoare), 4 sisteme detecție și semnalizare incendiu, 3 sisteme de detecție și semnalizare efracție, 3 sisteme de supraveghere video, 3 sisteme de sonorizare, 1 grup electrogen

• Rezultat 7

9 spații/echipamente amenajate pentru persoanele cu dizabilități sau mobilitate redusă: 2 grupuri sanitare special adaptate pentru persoane cu dizabilități, la Palatul de pe ziduri respectiv Palatul pentru femei, 2 rampe de acces pentru persoane cu dizabilități, la biserică, respectiv Palatul de pe ziduri, 2 Echipamente urcare-coborâre scări persoane cu dizabilități, 1 loc de parcare pentru persoane cu dizabilități la Palatul de pe ziduri respectiv Palatul pentru femei, 1 sistem de informare pentru nevăzători (plăcuțe Braille), 1 loc de staționare și participare la Sfânta Liturghie pentru persoanele cu dizabilități locomotorii în interiorul bisericii, în zona dintre pronaos și naos.

• Valoarea totală a proiectului: 22.453.716,29 lei, inclusiv TVA aferent

Valoare asistență financiară nerambursabilă: 20.529.907,49 lei, inclusiv TVA aferent

• Dată începere proiect: 23.09.2017

Dată finalizare proiect: 31.03.2022